Strona wykorzystuje pliki cookies! Pozostając na naszej stronie wyrażasz zgodę na używanie cookies. W innym przypadku zmień ustawienia przeglądarki. Jednak wtedy nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Logo
Wydrukuj tÄ™ stronÄ™

Solanka - Białe Złoto

Historia KoÅ‚obrzegu zaczyna siÄ™ od solanki. Odkrycia archeologiczne potwierdziÅ‚y to bezspornie. Już w VII w. na póÅ‚nocnym cyplu Wyspy Solnej istniaÅ‚a osada. Jej powstanie miaÅ‚o zwiÄ…zek ze sÅ‚onymi źródÅ‚ami, one daÅ‚y poczÄ…tek miastu. KoÅ‚obrzeska sól powstawaÅ‚a metodÄ… odparowania. Najbogatsze i najbardziej zasolone tereny leżą wÅ‚aÅ›nie na Wyspie Solnej. Tam Å›rednie zasolenie wynosi okoÅ‚o 6 promili. Oznacza to, że w litrze wody rozpuszczone jest okoÅ‚o 6 dkg soli.

Niemal od tysiÄ…ca lat trwajÄ… zwiÄ…zki Krakowa z WieliczkÄ…. Wielickie żupy stanowiÅ‚y wÅ‚asność królewskÄ…, byÅ‚y ważnym źródÅ‚em dochodu dworu, a wiec i Polski. Podobnie byÅ‚o w KoÅ‚obrzegu, gdzie bogate dochody pÅ‚ynęły do mieszkaÅ„ców miasta, ale także do innych ludzi majÄ…cych wiele wspólnego z koÅ‚obrzeskÄ… solÄ…. Do poÅ‚owy XII wieku wÅ‚aÅ›cicielami źródeÅ‚ solnych byli książęta zachodniopmorscy. NastÄ™pnie w drodze książęcych nadaÅ„ stajÄ… siÄ™ wÅ‚asnoÅ›ciÄ… koÅ›cioÅ‚a. Z bogactw stÄ…d pÅ‚ynÄ…cych korzystaÅ‚ biskup kamieÅ„ski oraz klasztory, np. w Oliwie, a nawet na dalekim poÅ‚udniu w Trzebnicy na ÅšlÄ…sku. Z koÅ„cem XIII wieku saliny stajÄ… siÄ™ wÅ‚asnoÅ›ciÄ… mieszczan. Ludzie posiadajÄ…cy solanki stajÄ… siÄ™ najbogatszymi mieszkaÅ„cami. Powstaje gildia panów solnych. KoÅ‚obrzeg z koÅ„cem XV wieku w obrÄ™bie murów jest miastem murowanym, czyli niezwykle bogatym. Sól z KoÅ‚obrzegu wysyÅ‚ana byÅ‚a drogÄ… morskÄ… i lÄ…dowÄ…. Do Wielkopolski prowadziÅ‚ szlak handlowy nazywany już w Å›redniowieczu solnym. Szlak pokrywa siÄ™ obecnie z drogÄ… krajowÄ…. To handel solÄ… wytyczyÅ‚ drogi, którymi przemieszczamy siÄ™ obecnie. Tam zaÅ›, gdzie przebiegaÅ‚y szlaki handlowe, powstaÅ‚y osady. Legenda powstania soli w Wieliczce wiąże siÄ™ z Å›w. KingÄ…, żonÄ… ksiÄ™cia krakowskiego BolesÅ‚awa Wstydliwego. KoÅ‚obrzeskie solanki majÄ… też swojÄ… legendÄ™, która powstaÅ‚a już w okresie, gdy przestano produkować w KoÅ‚obrzegu sól. Nieznany twórca legendy stworzyÅ‚ jÄ… zapewne po to, by pamiÄ™tano o tym co decydowaÅ‚o przez wieki o bogactwie tak znakomitego miasta. Legenda opowiada o zabłąkanym psie myÅ›liwego, który utknÄ…Å‚ w bagnie. Kiedy myÅ›liwy go odnalazÅ‚ i wyciÄ…gnÄ…Å‚ z Mota zauważyÅ‚, Å»e woda jest sÅ‚ona. Solanka "odkryta" przez psa, miaÅ‚a dać poczÄ…tek miastu, bogactwo jego mieszkaÅ„com oraz rozsÅ‚awić KoÅ‚obrzeg poza jego granicami. Legendy tworzy siÄ™ czÄ™sto po to, by przypomnieć rzeczy ważne dla danej spoÅ‚ecznoÅ›ci. Dla nas, koÅ‚obrzeżan, legenda ta jest równie ważna, jak ta o Å›w. Kindze z Wieliczki. W drugiej poÅ‚owie X wieku KoÅ‚obrzeg wraz z caÅ‚ym Pomorzem Zachodnim znalazÅ‚ siÄ™ w granicach paÅ„stwa polskiego. BolesÅ‚aw Chrobry tworzy w grodzie koÅ‚obrzeskim gÅ‚ównÄ… bazÄ™ kulturalnÄ… 1 wojskowÄ… na Pomorzu.

W 1000 r. w KoÅ‚obrzegu zostaje zaÅ‚ożone biskupstwo, wchodzÄ…ce w skÅ‚ad metropolii gnieźnieÅ„skiej. Biskupstwami równolegle zostajÄ… też WrocÅ‚aw i Kraków. Fakt ten postawiÅ‚ KoÅ‚obrzeg na równi z tymi oÅ›rodkami. Należy zadać sobie pytanie, dlaczego biskupstwami nie zostaÅ‚y takie znaczÄ…ce nadmorskie oÅ›rodki jak Szczecin, Wolin, a nawet GdaÅ„sk. Można domniemać, że gród koÅ‚obrzeski byÅ‚ tak bogaty, tak znaczny i sÅ‚awny swoim naturalnym bogactwem, że jego sÅ‚awa wychodziÅ‚a daleko poza granice naszego kraju. Kronikarz Thietmar nazwaÅ‚ biskupa koÅ‚obrzeskiego Reinberna "biskupem koÅ›cioÅ‚a solnego KoÅ‚obrzegu". Miasto poprzez dostÄ…pienie zaszczytu i godnoÅ›ci stolicy biskupstwa staÅ‚o siÄ™ grodem o bardzo dużym znaczeniu politycznym na Pomorzu. W koÅ‚obrzeskiej konkatedrze wisi wspóÅ‚czesny obraz, który pokazuje nam biskupa Reinberna. Obraz zostaÅ‚ ufundowany przez gospodarza koÅ›cioÅ‚a, ksiÄ™dza praÅ‚ata Józefa SÅ‚omskiego. SÅ‚uszny jest napis pod postaciÄ… biskupa, że byÅ‚ on pierwszym i jedynym biskupem koÅ‚obrzeskim. TradycjÄ… tego solnego biskupstwa byÅ‚a decyzja papieża PawÅ‚a VI, który w 1972 r. erygowaÅ‚ nowÄ… diecezjÄ™ koszaliÅ„sko-koÅ‚obrzeskÄ…. Dalsza konsekwencja solnego KoÅ‚obrzegu to obchody 1000-lecia Utworzenia Biskupstwa w 2000 r. Czyż nie jest godnym uwagi fakt, że zawdziÄ™czamy to solance? W XVIII wieku w KoÅ‚obrzegu zbudowano cztery tężnie, gdzie poprzez odpowiedniÄ… technologiÄ™ z wykorzystaniem sÅ‚oÅ„ca otrzymywano zwiÄ™kszenie skutecznoÅ›ci ekonomicznej pozyskania soli. ByÅ‚y to obiekty o imponujÄ…cych rozmiarach, takie, jak dzisiaj możemy zobaczyć w Ciechocinku. Jednak ekonomia jest i byÅ‚a naukÄ… bardzo surowÄ…. Sól kopalniana, jako bardziej konkurencyjna, okazaÅ‚a siÄ™ o wiele taÅ„sza i wyparÅ‚a sól koÅ‚obrzeskÄ…. W 1860 r. saliny koÅ‚obrzeskie, zgodnie z decyzja rzÄ…du pruskiego, zakoÅ„czyÅ‚y produkcjÄ™ soli. Chlubna tysiÄ…cletnia karta historii soli zostaÅ‚a zamkniÄ™ta.

Nie byÅ‚o to dla KoÅ‚obrzegu żadnÄ… katastrofÄ…. NastaÅ‚ czas na zastosowanie solanki w innej formie. W 1830 r. mistrz murarski Gottlieb Keutel otwiera pierwszy zakÅ‚ad kÄ…pieli solankowych (dzisiejsza ulica l Armii Wojska Polskiego) i kÄ…pie kuracjuszy w drewnianych wannach. W drugiej poÅ‚owie XIX wieku solanka zostaje przebadana przez lekarzy balneologów. Okazuje siÄ™, że ma wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci podobne do pÅ‚ynu fizjologicznego czÅ‚owieka, zawiera w sobie brom, jod, sód, jony wapnia, żelaza, magnezu i wielu bardzo korzystnych dla zdrowia pierwiastków. ZaczynajÄ… w KoÅ‚obrzegu powstawać "jak grzyby po deszczu" zakÅ‚ady kÄ…pieli solankowych. Miasto, które przez ponad tysiÄ…c lat produkowaÅ‚o sól, teraz staÅ‚o siÄ™ uzdrowiskiem. Obecnie prawie wszystkie źródÅ‚a sÄ… użytkowane przez zakÅ‚ady przyrodolecznicze, sanatoria oraz do produkcji wody mineralnej "PerÅ‚a BaÅ‚tyku". Jedno ze źródeÅ‚ znajduje siÄ™ tam, gdzie staÅ‚y warzelnie - w póÅ‚nocnej części Wyspy Solnej, tuż przy brzegu ParsÄ™ty. Traktowane jest jako swoisty zabytek, jest obudowane i posiada tablicÄ™ informujÄ…cÄ… o historii solanek. Od wielu lat jest atrakcjÄ… turystycznÄ…. Cieszy siÄ™ też powodzeniem wÅ›ród mieszkaÅ„ców KoÅ‚obrzegu, szczególnie w okresie domowego kiszenia ogórków. DziÄ™ki swoim wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciom solanka na dÅ‚ugo zachowuje twardość ogórków, a zarazem przechowuje skarbnicÄ™ przyswajalnych przez organizm mikroelementów. Warto tutaj wtrÄ…cić humorystycznÄ… reklamÄ™ plażowych handlarzy ogórków maÅ‚osolnych, którzy przemieszczajÄ…c siÄ™ po skraju plaży, przeciÄ…gÅ‚ym gÅ‚osem, co chwilÄ™ powtarzajÄ… specyficzne haseÅ‚ko: "Ogóreczki, ogóreczki maÅ‚osolne - komu? Ogóreczki maÅ‚osolne ujÄ™drniajÄ… partie dolne". Pomnikiem, który przypomina o tym, że KoÅ‚obrzeg "stal i stoi na soli", jest zespól solankowy, wybudowany prawie w tym samym miejscu, gdzie staÅ‚ w ubiegÅ‚ych stuleciach.

Składa się on między innymi z:

  • mini tężni
  • fontanny solankowej
  • pijalni wody mineralnej
  • studni

Dużą atrakcjÄ… jest zakup soli wyprodukowanej w panwiach metodÄ… sprzed stuleci. Opracowanie projektu i wybudowanie takiego obiektu byÅ‚o najwiÄ™kszym marzeniem bardzo dużej grupy patriotów naszej "maÅ‚ej ojczyzny". ZrealizowaÅ‚ go inżynier StanisÅ‚aw Potocki, najstarszy przewodnik i radny miejski, czÅ‚owiek, który z uporem i miÅ‚oÅ›ciÄ… do swojego miasta dokonaÅ‚ rzeczy niemożliwej w tak krótkim czasie, jaki pozostaÅ‚ do obchodów milenijnych. Pomnik - warzelnia imienia BolesÅ‚awa Chrobrego zostaÅ‚ zbudowany dziÄ™ki finansowemu wsparciu spoÅ‚eczeÅ„stwa lokalnego, turystów i kuracjuszy z kraju i zagranicy oraz wÅ‚adz lokalnych. Ten historyczny, koÅ‚obrzeski pomnik zbudowano dla uczczenia 1000-lecia utworzenia biskupstwa solnego w KoÅ‚obrzegu.

UJĘCIA SOLANKOWE:

  • ujÄ™cie solankowe nr B-2 BogusÅ‚aw
  • ujÄ™cie solankowe nr 7 WarcisÅ‚aw
  • ujÄ™cie solankowe nr 16 PerÅ‚a
  • ujÄ™cie solankowe nr B-1 Barnim
  • ujÄ™cie solankowe Podczele 1- Anastazja
  • ujÄ™cie solankowe nr 6 Emilia
Template Design © WebDesign Q All rights reserved Uzdrowisko KoÅ‚obrzeg. S.A.